•  
Powiat Słupecki - Ziemia Warta Odkrycia                                     Znajdź nas na facebooku
Grudzien 2017
PNWTSRCZPTSOND
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
18/12/2017
Skrócony czas pracy Wydziału Komunikacji i Transportu w dniu 18 grudnia - poniedziałek


» Charakterystyka

» Historia

» Władze Powiatu

» Gminy i Miasta

» Edukacja

» Kultura

» Zdrowie

» Sport

» Turystyka i Rekreacja

» Baza noclegowa i gastronomiczna

» Imprezy

» Galeria

» Filmy

» Strategia Powiatu Słupeckiego

» Organizacje Pozarządowe

» Przedsiębiorczość
» Struktura Organizacyjna

» Jednostki Organizacyjne

» Dotacje Powiatu

» Zamówienia Publiczne

» Zasłużony dla Powiatu Słupeckiego

» Mapa dojazdu

» Kontakt


Strona główna / Aktualności / Kultura / Dzień Judaizmu w Słupcy

         Dzień Judaizmu w Słupcy


 

Muzeum Regionalne w Słupcy, już po raz kolejny, było organizatorem spotkania poświęconego pamięci narodowości żydowskiej, wpisując się w ogólnokrajowe obchody Dnia Judaizmu. 18 stycznia, władze samorządowe miasta i powiatu słupeckiego, młodzież słupeckich szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjum oraz przedstawiciele Słupeckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, spotykali się na modlitwie, w miejscu, gdzie do wybuchu II wojny światowej słupeccy żydzi chowali swoich zmarłych.

Spotkanie otworzyła dyr. Muzeum Beata Czerniak - Cmentarz (kirkut) był niezbędnym elementem życia każdej gminy żydowskiej. Pogrzebanie zwłok było zaś spełnieniem nakazu religijnego, aktem miłosierdzia najwyższej próby. Całkowicie zniszczony przez hitlerowców w 1942 r. przestał pełnić swoją funkcję. Wszystkich słupeckich Żydów wywieziono w lipcu 1940 r. Podzielili oni losy milionów Żydów i tylko nieliczni z nich przeżyli tragedię Holocaustu. Tam gdzie stały macewy – szumią posadzone wtedy drzewa. Miejsce to w sposób symboliczny upamiętnia tablica.

W słupeckim lesie, w miejscu, gdzie stoi kamienny obelisk upamiętniający żydowski cmentarz, uczestnicy spotkania wspólnie modlili się – pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Szkopka, wysłuchali krótkiej historii cmentarza. Młodzi ludzie przyznali, że nie wiedzieli o istnieniu tegoż cmentarza, dlatego też z zaciekawieniem (choć srogi mróz utrudniał skupienie) wysłuchali przypominanych historii.  

Dzień Judaizmu w Słupcy po raz pierwszy odbył się na terenie miejsca pamięci – b. cmentarza. W poprzednich latach spotkania odbywały się przy byłej synagodze.

Dalsza część żydowskiego święta odbyła się auli im. Tadeusza Wiśniewskiego w ZSE w Słupcy, gdzie z młodzieżą spotkał się Zbigniew Pakuła – dziennikarz, twórca i redaktor naczelny „Miasteczka Poznań”, nieocenionego źródła wiedzy o żydowskiej tożsamości Poznania i regionu; pokazano wystawę „Ocalona” o Reni Lissak – absolwentce Szkoły Handlowej Koła Polskiej Macierzy rocznik 1929; tradycyjnie też uczniowie Ekonomika przygotowali żydowskie smakołyki.      


     czytan : 1196