•  
Powiat Słupecki - Ziemia Warta Odkrycia                                     Znajdź nas na facebooku
Grudzien 2017
PNWTSRCZPTSOND
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
18/12/2017
Skrócony czas pracy Wydziału Komunikacji i Transportu w dniu 18 grudnia - poniedziałek


» Charakterystyka

» Historia

» Władze Powiatu

» Gminy i Miasta

» Edukacja

» Kultura

» Zdrowie

» Sport

» Turystyka i Rekreacja

» Baza noclegowa i gastronomiczna

» Imprezy

» Galeria

» Filmy

» Strategia Powiatu Słupeckiego

» Organizacje Pozarządowe

» Przedsiębiorczość
» Struktura Organizacyjna

» Jednostki Organizacyjne

» Dotacje Powiatu

» Zamówienia Publiczne

» Zasłużony dla Powiatu Słupeckiego

» Mapa dojazdu

» Kontakt


Strona główna / Aktualności / Ochrona Środowiska i Rolnictwo / Spotkanie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w sprawie ptasiej grypy

         Spotkanie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w sprawie ptasiej grypy


 

Ptasia grypa zaatakowała polski drób. Straty liczone są w milionach złotych. Ministerstwo zdrowia uspokaja – Zabójczy dla ptaków wirus nie jest groźny dla ludzi – oczywiście pod warunkiem zachowania podstaw higieny. Bezpieczne jest mięso i jajka poddane obróbce termicznej.

W związku z zaistniałą w kraju sytuacją w Sali Herbowej Starostwa Powiatowego w Słupcy, 11 stycznia, odbyło się spotkanie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii, który wraz ze swoimi pracownikami, przedstawił „Plan gotowości – symulację likwidacji ogniska ptasiej grypy”. Na terenie Powiatu Słupeckiego nie odnotowano, jak dotychczas, ognisk choroby ptaków. W spotkaniu udział wzięli właściciele ferm drobiu znajdujących się na terenie naszego powiatu, samorządowcy oraz przedstawiciele straży, policji, inspekcji sanitarnej, weterynaryjnej, pracownicy merytoryczni Starostwa Powiatowego wchodzący w skład Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.       

Spotkanie otworzył i powitał wszystkich zebranych starosta Mariusz Roga, podkreślając iż celem spotkania jest poszerzenie wiedzy nt. następstw i problemów związanych z ptasią grypą. – Służby weterynaryjne w naszym kraju, po stwierdzeniu już kilku w tej chwili ognisk zachorowań ptaków, nie próżnują, wydając rozmaite zalecenia. Powiatowy Lekarz Weterynarii, wraz ze swoimi współpracownikami, odwiedził wszystkie miejsca, w których mamy do czynienia z hodowlą drobiu na większą skalę. Na tym nie koniec. Dokonujemy swoistego przeglądu sił i środków, uregulowań formalnych z tym związanych, a wszystko po to, abyśmy byli bardziej operatywni i skuteczni, gdyby taka historia przytrafiła się i nam. Dzisiejsze ćwiczenia wywołane są decyzją Wojewódzkiego Dyrektora Weterynarii (który wyznaczył dzień 11 stycznia na przeprowadzenie we wszystkich powiatach województwa wielkopolskiego podobnych ćwiczeń). Oby nas ten problem nie dotknął, ale musimy być przygotowani.

Powiatowy Lekarz Weterynarii Józef Ziemniarski przedstawił zarys zadań, jakimi zajmuje się Powiatowa Inspekcja Weterynaryjna. Przybliżył temat ptasiej grypy i stan hodowli drobiu na terenie naszego powiatu. Na dzień dzisiejszy jest zarejestrowanych 13 podmiotów gospodarczych prowadzących działalność hodowli drobiu, łącznie 32 kurniki, tj. 1.200.000 sztuk drobiu.

Dwa największe skupiska hodowli drobiu to Borki w gm. Słupca (8 kurników – 45 tys. szt. drobiu) i Mieczownica w gm. Ostrowite (8 kurników – do 60 tys. szt. drobiu), następnie jest to Nowa Wieś (3 kurniki – do 50 tys. szt. drobiu), Pokoje (ok. 20 tys. szt. drobiu), Cienin Zaborny (4 kurniki – do 40 tys. szt. drobiu), Brudzewo (-) i Szemborowo (ok. 20 tys. szt. drobiu), Słupca (ok. 120 tys. szt. drobiu).   

- Grypa, inaczej influenza, jak każda inna choroba wystąpi, jeżeli będzie złośliwy zarazek/wirus i podatny organizm. Wśród tych schorzeń występuje pewna cykliczność. Grypę tę określa się jako wysoce zjadliwą wśród ptaków, typu H5N8. Chcę podkreślić, iż choroba ta jest tylko zaraźliwa dla ptaków. Proszę się jej nie bać. Służby, które ją zwalczają bezpośrednio nie są zobowiązane do stosowania masek ochronnych.       

Uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację przygotowaną przez Powiatową Inspekcję Weterynaryjną  - „Plan gotowości – symulację likwidacji ogniska ptasiej grypy”.          

Oby tylko ćwiczenia aplikacyjne były powodem zwoływania zespołów kryzysowych. Ale zawsze lepiej jest profilaktycznie omówić potencjalne zagrożenie, niż potem mnożyć jego skutki.     czytan : 1035