Maj 2017

27 maja w Zagórowie Akcja Krwiodawcza SpoKREWnieni
3/6/2017
XIII Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą

Strona główna / Aktualności / Ochrona Środowiska i Rolnictwo / Przekazano bażanty do sześciu kół łowieckich

Przekazano bażanty do sześciu kół łowieckich

W ramach odbudowy populacji zagrożonych gatunków zwierzyny łownej w naszych powiatowych lasach, 22 października na terenie stanicy „Szarakówka” Koła Łowieckiego nr 4 „Knieja” w Orchowie, rozdysponowano, między 6 kół łowieckich, 322 sztuk bażantów pochodzących z hodowli OHZ Ptaszkowo. Przekazania młodych bażantów na rzecz Kół Łowieckich dokonał starosta słupecki Mariusz Roga, przewodniczący Rady Powiatu Słupeckiego Bogdan Jastrząb, radni powiatowi członkowie Komisji Ochrony Środowiska i Porządku Publicznego – Dawid Hierowski, Jerzy Orchowski i Waldemar Miernik oraz kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Małgorzata Modrzejewska.

Po bażanty przyjechali przedstawiciele kół łowieckich: Nr 4 „Knieja”, Nr 9 „Szarak”, Nr 31 „Cyranka”, Nr 32 „Lis”, Nr 34 „Knieja” i Nr 16 „Gęgawa” znanych w lokalnym środowisku z dobrego gospodarowania.

Nim dokonano podziału bażancich kur i kogutów, w obecności wszystkich przybyłych, miało miejsce widowiskowe wypuszczenie w łowisko pięknie umaszczonych ptaków.

Nadmienić należy również, że tereny leśne naszego powiatu, wskutek działalności restytucyjnej, osiągają coraz wyższy poziom występowania gatunków, które uchodziły do niedawna za zagrożone. Wynika to z dużej troski a i znajomości problemu, nie tylko przez bezpośrednio zainteresowanych łowiectwem, lecz także pracowników samorządowych.

Nieodpłatna pomoc ze strony Starostwa na zasiedlanie bażantów na terenach najbardziej zbliżonych do ich naturalnego bytowania trwa nieprzerwanie od 2005 r., i jak zostało to potwierdzone przez starostę – będzie trwać nadal. Dotychczas zakupiono ponad 3,8 tys. szt. bażantów i 840 szt. kuropatw, wydając na ten cel ponad 113 tys. zł.

***

W związku ze zbliżającym się świętem myśliwych, leśników i jeźdźców (3 listopada) wspomnieniem św. Huberta – patrona wielowiekowej tradycji etycznych łowów jako części gospodarki leśnej, wszystkim leśnikom i myśliwym składamy najlepsze życzenia.

Niech św. Hubert otacza Was swoją opieką i każdego dnia przypomina Wam o miłości do natury i zwierząt, a także o poszanowaniu etyki, kultury oraz tradycji myśliwskiej.

Niech Wam wszystkim Bór Darzy!