Wrzesien 2017

23/9/2017
Rajd rowerowy - Rowerem po wielkopolskiej krainie

Strona główna / Informator / Turystyka i rekreacja / Gród Słowiański w Lądzie nad Wartą

Gród Słowiański w Lądzie nad Wartą
Dzięki środkom pozyskanym przez gminę Lądek w ramach programu „ Odnowa wsi oraz rozwój i zachowanie dziedzictwa kulturowego” w Lądzie nad Wartą powstaje rekonstrukcja grodu sprzed ponad 1000 lat.

W początkach średniowiecza, wokół grodu w Lądzie na tzw. Górze Rydlowej, skupiła się niewielka wspólnota plemienna, dla której Warta odgrywała pierwszorzędną rolę. W X wieku, po opanowaniu tego terenu przez Piastów, rozpoczęła wielka kariera lądu. Gród na „Rydlowej Górze” stał się jednym z ważniejszych ośrodków państwa polskiego, siedzibą kasztelani i miejscem krzewienia religii chrześcijańskiej. Gród w Lądzie ma soją drużynę wojów – w 2005 roku powstała Drużyna Słowiańska WARCIANIE skupiająca pasjonatów historii w różnym wieku.

Kontakt drużyna Warcianie – Krzysztof Stachurski – e- mail: bkskrzysztof@wp.pl

wpisz liczby z obrazka : «