•  
Powiat Słupecki - Ziemia Warta Odkrycia                                     Znajdź nas na facebooku
Listopad 2017
PNWTSRCZPTSOND
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
14
15
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
   
   
22/11/2017
22 listopada Mobilny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich


» Charakterystyka

» Historia

» Władze Powiatu

» Gminy i Miasta

» Edukacja

» Kultura

» Zdrowie

» Sport

» Turystyka i Rekreacja

» Baza noclegowa i gastronomiczna

» Imprezy

» Galeria

» Filmy

» Strategia Powiatu Słupeckiego

» Organizacje Pozarządowe

» Przedsiębiorczość
» Struktura Organizacyjna

» Jednostki Organizacyjne

» Dotacje Powiatu

» Zamówienia Publiczne

» Zasłużony dla Powiatu Słupeckiego

» Mapa dojazdu

» Kontakt


Strona główna / Informator / Turystyka i rekreacja / Zabytki

         Zabytki
Nasz region może poszczycić się bogatą historią i wspaniałymi zabytkami, które mają szanse przyciągnąć rzesze turystów. Pradolina Warty łączy walory kulturowe i przyrodnicze. Stwarza szanse wytyczenia pieszych, konnych, rowerowych i wodnych szlaków turystycznych, umożliwiających zwiedzanie szeregu atrakcyjnych miejsc (Lądek, Zagórów, Ląd, Ciążeń, Samarzewo, Dłusk, Modlica, Pyzdry i Tarnowa).
Podobnie jak Pradolina Warty, jeziora powidzkie łączą wypoczynek z poznawaniem walorów przyrodniczych i kulturowych. Od dawna cenione są przez turystów.


 
  Pamiątką po pobycie cystersów w Lądzie jest kościół i klasztor, dzieła wybitnego włoskiego architekta Pompeo Ferrariego, jedno z największych i najbardziej monumentalnych założeń architektonicznych w tej części kraju. Opactwo cystersów zostało jednak zlikwidowane w 1819 roku przez władze zaboru rosyjskiego. Potem na krótko (1850-1863) przebywali w klasztorze kapucyni. W 1921 roku zamieszkali w Lądzie salezjanie, którzy otworzyli Niższe Seminarium Duchowne, przekształcone w 1952 roku w Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego .
  Powstało z inicjatywy słupeckiego regionalisty Wojciecha Sypniewskiego. Działalność swoją rozpoczęło w dniu 21 stycznia 1975 roku w kamienicy przy Pl. Wolności 16 (rynek).
Początkowo jako Muzeum Ziemi Słupeckiej stanowiło (w latach 1975-1983) filię Muzeum Okręgowego w Koninie. W roku 1984 uzyskało status samodzielnej placówki muzealnej przyjmując nazwę Muzeum Regionalnego. Od 1990 roku ma swoją siedzibę w willi z ok. 1923 roku.
  Barokowy dwór zbudowany zapewne po 1717 roku. Pierwotnie drewniany zrekonstruowany w latach 1984-87 jako murowany. Obiekt dysponuje 12 miejscami noclegowymi w pokojach 2-osobowych.
  W eklektycznym pałacu z 1894 roku, otoczonym ponad czterohektarowym parkiem znajduje się stadnina koni. Prowadzona jest tu m.in. hodowla koni angloarabskich.
Turyści mogą skorzystać z nauki jazdy konnej, przejażdżek bryczkami, czy wypożyczyć konia pod siodło na przejażdżki po okolicy. Istnieją tu doskonałe warunki do prowadzania hipoterapii.
  Ciążeń to duża wieś położona około 7 kilometrów na zachód od Lądu przy trasie Golina - Pyzdry. Pierwsza wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1260 roku. W 1504 roku Ciążeń uzyskał na krótko prawa miejskie. Do 1818 roku wieś była własnością biskupów poznańskich. Już w średniowieczu była tu rezydencja biskupia, której budynek się nie zachował. W latach 1508 - 1510 przebywał tu na dworze biskupim wielki humanista, poeta, sekretarz Zygmunta I, biskup i prymas Andrzej Krzycki.
  Grodzisko na "Rydlowej Górze" i klasztor pocysterski są pomnikami dawnej świetności Lądu oraz cennymi zabytkami kultury polskiej i europejskiej. Atrakcyjność tej miejscowości może wzrosnąć po włączeniu jej do Szlaku Piastowskiego oraz Szlaku Cysterskiego.
  W kościele gotyckim pw. Św. Wawrzyńca z połowy XV wieku można podziwiać umieszczony na tzw. belce tęczowej gotycki krucyfiks z ok. 1400-1420 roku, rzeźbę Matki Bolesnej oraz gotycką chrzcielnicę.
  Na szczególną uwagę zasługuje pochodzący z XVI wieku drewniany, pierwotnie szpitalny kościółek p.w. Wniebowzięcia NMP i Świętego Leonarda.
  Różnorodność kulturowa regionu, obejmująca tradycje piastowskie, cysterskie, franciszkańskie, liczne świadectwa pobytu władców Polski, biskupów poznańskich i możnych rodów rycerskich, a także pamięć podziałów historycznych jest doskonałym tematem promocji, pozwalającym podkreślić jego oryginalność i przyciągnąć wielu turystów.
  W latach 1815-1915 przez nasz region przechodziła granica dwóch państw zaborczych - Rosji i Prus. Granica ta żyje jeszcze w mentalności mieszkańców powiatu słupeckiego i wrzesińskiego, stanowiąc o lokalnym kolorycie tych stron, niemal niespotykanym w innych częściach kraju.
  Zamki i pałace są wdzięcznym obiektem wypraw turystycznych. Wiele takich obiekty znajdują się w powiecie słupeckim i w gminie Pyzdry.
  Ląd leżący na Szlaku Cysterskim, obejmujący szereg miejscowości w Polsce i Europie, a także lokalne szlaki turystyczne wiodące przez dawne posiadłości tego zakonu (np. Lądek, Zagórów, Kowalewo, Jaroszyn, Wrąbczyn, Ratyń) stają się wielką szansą dla promocji dziedzictwa historycznego ziemi słupeckiej.
  Cystersi pojawili się tu w XII wieku dzięki inicjatywie księcia Mieszka III Starego. Przez kilkaset lat odgrywali ważną rolę w życiu duchowym i gospodarczym naszego regionu, a ich opactwo w Lądzie było jednym z najważniejszych w kraju.
  W naszym regionie jest ich niewiele, ale za to są bardzo cenne. Występują tu dwa grodziska kultury łużyckiej (Słupca, Modlica) z wczesnej epoki żelaza oraz dwa z czasów średniowiecznych (Ląd, Samarzewo). Kilka takich obiektów znajdziemy w najbliższym sąsiedztwie (Spławie-Wodzisko, Raszewy, Ostrowite Prymasowskie).
  Gród w Lądzie był w X-XIII wieku ważnym ośrodkiem państwa piastowskiego oraz siedzibą własnej kasztelani. Jest też jednym z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych w Polsce. W tej sytuacji za niezwykle pilne zadanie należy uznać włączenie Lądu do Szlaku Piastowskiego, który przechodzi już przez północną część naszego regionu (Orchowo).
  Na mapie osadnictwa Wielkopolski z czasów poprzedzających powstanie państwa polskiego wyróżnia się skupisko czterech grodów funkcjonujących nad środkową Wartą - Ląd, Samarzewo, Spławie-Wodzisko i Raszewy.

     czytan : 8679