•  
Powiat Słupecki - Ziemia Warta Odkrycia                                     Znajdź nas na facebooku
Grudzien 2017
PNWTSRCZPTSOND
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
18/12/2017
Skrócony czas pracy Wydziału Komunikacji i Transportu w dniu 18 grudnia - poniedziałek


» Charakterystyka

» Historia

» Władze Powiatu

» Gminy i Miasta

» Edukacja

» Kultura

» Zdrowie

» Sport

» Turystyka i Rekreacja

» Baza noclegowa i gastronomiczna

» Imprezy

» Galeria

» Filmy

» Strategia Powiatu Słupeckiego

» Organizacje Pozarządowe

» Przedsiębiorczość
» Struktura Organizacyjna

» Jednostki Organizacyjne

» Dotacje Powiatu

» Zamówienia Publiczne

» Zasłużony dla Powiatu Słupeckiego

» Mapa dojazdu

» Kontakt


Strona główna / Powiat / Gminy / Gmina Ostrowite

         Gmina Ostrowite
Gmina Ostrowite leży na Wysoczyźnie Gnieźnieńskiej, w północnej części powiatu słupeckiego. Od wschodu graniczy z gminą Kleczew, od południowego wschodu z gminą Kazimierz Biskupi, od południa z Słupcą, a od strony zachodniej z Powidzem.


  Ostrowite jest jedną z 8 gmin powiatu słupeckiego i administracyjnie dzieli się na 21 sołectw. Powierzchnia Gminy wynosi 104,4 km2, co plasuje ją na czwartym miejscu w powiecie słupeckim. Sieć osadniczą tworzy 43 wsi, a gminę zamieszkuje około 5.300 mieszkańców, ze średnią gęstością zaludnienia 50,7 osób/km2. Siedzibą władz Gminy jest duża wieś Ostrowite.
Malownicza, zielona, spokojna, otoczona jeziorami, o pełnym uroku krajobrazie urozmaiconym przez pagórkowate wzniesienia, łąki i torfowiska.
Z uwagi na obecność jezior, wyróżniających się niezwykłą czystością wód, gmina posiada znakomite warunki do rozwoju turystyki i agroturystyki. Jej zachodnią granicę stanowi brzeg Jeziora Powidzkiego - jednego z najczystszych w środkowej Polsce. Akweny ściągają tu licznych amatorów wypoczynku, sportów wodnych i kąpieli, a bogactwo ryb - całe rzesze wędkarzy. Amatorzy fotografowania i miłośnicy przyrody mają tu możliwość obserwowania natury w całej krasie, gdyż znajdują się tu przyrodnicze obszary chronine: Powidzki ParkKrajobrazowy i Powidzko - Bieniszewski Obszar Chronionego Krajobrazu.

Ostrowite jest gminą typowo rolniczą- użytki rolne stanowią 80% jej powierzchni. Nie ma tu autostrad, gwarnych ulic, fabryk, supermarketów ani innych hałaśliwych wytworów współczesnej cywilizacji. Wiele wsi (m.in. Giewartów, Kosewo, Naprusewo) uzyskało status miejscowości o korzystnych właściwościach klimatycznych i walorach krajobrazowych. Nic więc dziwnego, że przyjeżdża tu coraz więcej turystów, że powstają nad jeziorami domki letniskowe i pola biwakowe. Można tu doskonale wypocząć, odprężyć się uprawiając turystykę pieszą i rowerową, jazdę konną, a także pływać, korzystać z kąpieli, opalać się, wędkować - po prostu przyjemnie spędzać czas.
Przyszłość gminy Ostrowite należy nadal wiązać z rozwojem rolnictwa i jego otoczenia, jak również rozwojem turystyki. Gmina posiada doskonałe walory przyrodniczo-rekreacyjne, co predestynuje ją do rozwoju usług, związanych z aktywnym wypoczynkiem. Położenie obok, ale niedaleko ważnych dróg krajowych, pozwala z jednej strony na zapewnienie wypoczynku gościom, z drugiej strony pozwala na łatwy dojazd.


Urząd Gminy Ostrowite
ul. Lipowa
62-402 Ostrowite
tel. 63 276 51 21, 63 276 51 60
e-mail: ugmostrowite@post.pl


     czytan : 8471