Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzisiaj (04.04.) SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY w Słupcy zorganizował z tej okazji przemarsz ulicami miasta pn. ,,OTWÓRZ OCZY
NA AUTYZM”, na który zaproszone zostały wszystkie słupeckie przedszkola, szkoły podstawowe
i ponadpodstawowe, a także Warsztaty Terapii Zajęciowej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Ochotniczy Hufiec Pracy, Młodzieżowe Centrum Kariery.
Celem zgromadzenia było zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.
Akcja przyczynia się również do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.
Mieszkańcom Słupcy podczas przemarszu rozdane zostały ulotki zawierające podstawowe informacje
o zaburzeniu jakim jest autyzm.
Przy budynku Starostwa Powiatowego zostały wypuszczone w niebo niebieskie balony symbolizujące solidarność z osobami ze spektrum autyzmu. Uczestników marszu powitał Jacek Bartkowiak – Starosta Słupecki.
————–+++———–+++——————-
Autyzm jest częścią tożsamości danej osoby, występuje od urodzenia i… po prostu jest. Nie jest chorobą. Jest stanem – odmiennym sposobem myślenia i odczuwania świata.
Autyzm, mimo ogromnego wpływu na wszystkie dziedziny rozwoju dziecka, bywa lekceważony, bagatelizowany, mylony ze złym wychowaniem, a rodzicom domagającym się respektowania praw dzieci w spektrum autyzmu przypisuje się brak kompetencji rodzicielskich, nadopiekuńczość, stawianie zbyt małych wymagań w procesie wychowania.
Osoby z autyzmem lub zespołem Aspergera (ZA) nie mają widocznych fizycznych znamion niepełnosprawności, ale z uwagi na odmienność zachowania postrzegane są często jako dziwaczne, niedostosowane. Dlatego tak ważna jest akceptacja i zrozumienie. Bo razem możemy stworzyć lepszy świat dla osób ze spektrum autyzmu!
Dyskryminacja społeczna, brak zrozumienia, łatka „Innego”, czy brak akceptacji – to tylko część z tego, z czym na co dzień muszą mierzyć się osoby autystyczne. Naszą Misją jest tworzenie lepszego świata dla osób w spektrum. Wierzymy, że wspólnie uda nam się stworzyć przestrzeń przyjazną dla każdego. Aby tak się stało potrzebne są: edukacja i wciąż rosnąca świadomość. Stąd liczne akcje i kampanie społeczne, które prowadzimy. Kwiecień to miesiąc świadomości autyzmu, dlatego już dziś wspólnie zbudujmy lepsze jutro!
Na znak solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami wypuścmy do nieba niebieskie balony. W taki sposób, symbolicznie, zwracamy uwagę na potrzeby i problemy osób w spektrum.
Oto, co możemy zrobić, aby pomóc w tworzeniu lepszego świata:
Po prostu wspólnie budujmy świadomość społeczną, mówmy o naszych działaniach znajomym, współpracownikom, rodzinie. Razem możemy więcej!
 

Starosta Powiatowy Jacek Bartkowiak przeprasza Andrzeja Kasprzyka za wypowiedź jaka padła pod jego adresem podczas obrad sesji LXXIV Rady Powiatu Słupeckiego w dniu 21.03.2024r., że Andrzej Kasprzyk pisał donosy do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

OSTRZEŻENIE DLA WNIOSKODAWCÓW I BENEFICJENTÓW PROGRAMU „CZYSTE POWIETRZE”

Sprawdzaj oferty, nie podpisuj „od ręki”!

Korzystaj z programu „Czyste Powietrze” uważnie. Wybieraj sprawdzonych wykonawców. Uważaj na oferty składane przez akwizytorów i sprawdzaj, co podpisujesz. Pamiętaj, że dotacja z programu „Czyste Powietrze” przysługuje Tobie, a nie wykonawcy. Instalowanie nowego urządzenia grzewczego jest skuteczne tylko w ocieplonym domu.

Uwaga na nierzetelnych wykonawców…

Jeśli jesteś wnioskodawcą lub beneficjentem dotacji z programu „Czyste Powietrze”, to bądź czujny i rozważny w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej zajmującej się wymianą źródła ciepła. Szczególnie uważaj na tych, którzy pukają do Twoich drzwi i oferują coś „za darmo”. Niestety, zdarzają się na rynku usług nieuczciwi wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny.

Zwracamy uwagę, że wybór firmy sprzedającej urządzenie, jak i wykonującej jego montaż, należy do Państwa – naszych wnioskodawców i beneficjentów.

W programie „Czyste Powietrze” najwyższe bezzwrotne dofinansowanie, z kompleksową termomodernizacją i wymianą źródła ciepła, to nawet 136 200 zł, ale VAT zawsze musi dopłacić wnioskodawca.

Jeśli ktoś oferuje usługę „za darmo”, warto mieć wątpliwości co do rzetelności takiej oferty. Jeśli przedstawiciel firmy podsuwa pełnomocnictwo w ramach programu „Czyste Powietrze”, a nie daje możliwości na spokojne zapoznanie się z warunkami umowy – warto zastanowić się nad rzetelnością takiej oferty.

Podpisując pełnomocnictwo, dajesz komuś prawo do dysponowania przyznaną Ci dotacją.

Wysokie rachunki bez termomodernizacji

Oferta na zainstalowanie wyłącznie nowego źródła ciepła w budynku, który wymaga termomodernizacji (tj. docieplenia przegród, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej itp.), może skutkować wysokimi rachunkami za ciepło w okresie grzewczym.

Dlatego jeśli decydujesz się na wymianę wyłącznie starego kopciucha na nowe źródło ciepła, np. pompę ciepła, upewnij się, że Twój dom jest odpowiednio docieplony.

„Za chwilę” sprawdzone urządzenia grzewcze z programu

Wybierając źródło ciepła do swojego domu, korzystaj z listy zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM: lista-zum.ios.edu.pl).

Już teraz możesz złożyć wniosek o dotację z programu „Czyste Powietrze” planując termin zakupu i instalacji urządzenia po 13 czerwca br. Po tym terminie na liście ZUM znajdziesz tylko te pompy ciepła, które obecnie przechodzą dodatkową weryfikację efektywności i jakości.

Dlatego składając wniosek, warto poczekać z zakupem i instalacją urządzenia. Wtedy, mając docieplony budynek i pewne urządzenie wysokiej jakości (wybrane z listy ZUM), zyskasz cieplejszy i tańszy w eksploatacji dom.

Rekomendacje

W ramach programu możesz otrzymać dotację na termomodernizację budynku jednorodzinnego wraz z wymianą źródła ciepła. Upewnij się, że dobór nowego źródła ciepła został Ci wskazany zgodnie ze stanem budynku. Urządzenie musi mieć odpowiednią moc i sprawność. Najlepiej pokaże to audyt energetyczny.

Skonsultuj się w gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym „Czystego Powietrza”, czy oferta, którą przedstawił Ci wykonawca jest zgodna z potrzebami Twojego budynku.

Uczulamy wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą skorzystać z programu na fakt, że tylko docieplony budynek z nowym źródłem ciepła – to pewne rozwiązanie które przyniesie korzyści.

Pamiętaj!

Nie należy przyjmować ofert na wymianę samego źródła jeśli dom wymaga docieplenia! To podstawa. Sprawdzaj, co podpisujesz i pamiętaj, że dotacja jest dla Ciebie, a nie dla wykonawcy.

Miej na uwadze, że zestawienie: pompa ciepła i budynek nieocieplony, to najczęściej wysokie rachunki!

Program „Czyste Powietrze” oferuje dofinansowanie na docieplenie budynku z wymianą źródła ciepła poprzedzone audytem energetycznym – są to koszty kwalifikowane. Skorzystaj z takiej kompleksowej i w pełni korzystnej oferty programu „Czyste Powietrze”.

 

Życzymy zadowolenia z ciepłych domów,
niskich rachunków za ogrzewanie
i czystego powietrza!

czystepowietrze.gov.pl

Najlepsi w konkursie „Postaw na BIZNES”

Uczniowie klasy IV Technikum Teleinformatycznego Adrian Tomaszewski, Michał Zachariasik i Patryk Kowalski zdobyli I miejsce w konkursie „Postaw na BIZNES”. Tym samym nasza drużyna  okazała się najlepsza spośród ośmiu walczących w finale.

Zmagania międzyszkolne zorganizowane zostały przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie.

Konkurs był dwuetapowy i brały w nim udział trzyosobowe drużyny. Etap I konkursu polegał na napisaniu jak najlepszego Biznesplanu, etap II stanowiły Branżowe Symulacje Biznesowe.

Uczniowie wykazali się niebywałą wiedzą z zakresu przedsiębiorczości, ich biznesplan został bardzo wysoko oceniony i stał się przepustką do II etapu, w którym nasi teleinformatycy wcielając się w rolę przedsiębiorców zarządzali wirtualnym biurem podróży.

Zwycięska drużyna oprócz dyplomów i cennych nagród rzeczowych zdobyła również nagrodę specjalną jaką jest „Dzień Menedżera”. Nasi mistrzowie spędzą dzień w Fabryce Diamentów Barber Shop w Koninie, w której będą obserwować pracę osób nią zarządzających.

Jeszcze raz gratulujemy i wierzymy, że już wkrótce będziecie mogli wdrożyć Wasze pomysły i strategie w realnych biznesach!

Opiekę nad uczniami sprawowała nauczycielka przedmiotów ekonomicznych Agnieszka Frankowska.

Partnerami konkursu i zarazem ekspertami oceniającymi szkolne biznesplany byli przedstawiciele następujących instytucji: Powiatowy Urząd Pracy w Koninie, Izba Gospodarcza Wielkopolski Wschodniej, Turecka Izba Gospodarcza, Fabryka Diamentów Barber Shop, Cech Rzemiosł Różnych w Koninie.

Tekst: Sylwia Roszak, ZSOiZ Zagórów

 

LXXIV sesja Rady Powiatu Słupeckiego

Sesja  odbędzie się w dniu  21 marca 2024 roku (czwartek) o godzinie 1300 w sali „Herbowej” Starostwa Powiatowego w Słupcy, ul. Poznańska 20.

Porządek  obrad:

  1. Otwarcie obrad.
  2. Stwierdzenie quorum.
  3. Przedstawienie porządku obrad.
  4. Przyjęcie protokołu Nr LXXIII/2024 z sesji Rady Powiatu z dnia 29 lutego 2024 r.
  5. Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
  6. Wręczenie powierzenia stanowiska dyrektora Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Słupcy panu Wojciechowi Henke.
  7. Informacja o stanie bezpieczeństwa sanitarnego na terenie powiatu słupeckiego w 2023 roku.
  8. Informacja o stanie bezpieczeństwa weterynaryjnego na terenie powiatu słupeckiego
    w 2023 roku.
  9. Informacja z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów za 2023 rok.
  10. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwały budżetowej Powiatu Słupeckiego na rok 2024.
  11. Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na realizację szczegółowych zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych w Powiecie Słupeckim w 2024 r.
  12. Podjęcie uchwały w sprawie realizacji Programu „Asystent osobisty osoby
    z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
  13. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia powiatowych programów dotyczących przeciwdziałania przemocy domowej na lata 2024 – 2027.
  14. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia do realizacji Powiatowego Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w Powiecie Słupeckim na lata 2024 – 2026.
  15. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Statutu Powiatu Słupeckiego.
  16. Wolne głosy i wnioski.
  17. Zakończenie obrad.

Harmonogram posiedzeń Komisji Stałych Rady Powiatu

Lp. Nazwa Komisji Stałej Miejsce i data posiedzenia Tematyka posiedzenia
1. Komisja Zdrowia i Spraw Społecznych

Starostwo Powiatowe
w Słupcy

sala „Herbowa”

18.03.2024 r., godz. 1300

  1. Informacja o stanie bezpieczeństwa sanitarnego na terenie powiatu słupeckiego w 2023 roku.
  2. Informacja z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów
    za 2023 r.
  3. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie określenia wysokości środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na realizację szczegółowych zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych w Powiecie Słupeckim.
  4. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przystąpienia
    do realizacji Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 r. finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.
  5. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia powiatowych programów dotyczących przeciwdziałania przemocy domowej
    na lata 2024-2027.
  6. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia do realizacji Powiatowego Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w Powiecie Słupeckim na lata 2024-2026.
  7. Projekt uchwały w sprawie zmiany Statutu Powiatu Słupeckiego.
  8. Zaopiniowanie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwały budżetowej Powiatu Słupeckiego na rok 2024.
2. Komisja Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Porządku Publicznego

Starostwo Powiatowe
w Słupcy

sala „Herbowa”

19.03.2024 r., godz. 1300

  1. Informacja o stanie bezpieczeństwa weterynaryjnego na terenie powiatu słupeckiego w 2023 roku.
  2. Informacja o działaniach podejmowanych przez Wielkopolska Izbę Rolniczą.
  3. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmiany Statutu Powiatu Słupeckiego.
  4. Zaopiniowanie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwały budżetowej Powiatu Słupeckiego na rok 2024.
3. Komisja Budżetu, Finansów, Rozwoju Gospodarczego i Promocji

Starostwo Powiatowe
w Słupcy

sala „Posiedzeń Zarządu”

 

20.03.2024 r., godz. 1000

  1. Zaopiniowanie projektów uchwał w sprawie:
    a) określenia wysokości środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na realizację szczegółowych zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych w Powiecie Słupeckim,
    b) przystąpienia do realizacji Programu „Asystent osobisty osoby
    z niepełnosprawnością dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 r. finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego,
    c) zmiany Statutu Powiatu Słupeckiego,
    d) zmieniającej uchwałę w sprawie uchwały budżetowej Powiatu Słupeckiego na rok 2024.
4. Sesja Rady Powiatu Słupeckiego

Starostwo Powiatowe
w Słupcy

sala „Herbowa”

21.03.2024 r., godz. 1300

 

Na co uważać i jak nie dać się okraść w Internecie – bankowość elektroniczna dla seniorów

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaprasza seniorów i ich opiekunów na webinarium (spotkanie online) „Na co uważać i jak nie dać się okraść w Internecie – bankowość elektroniczna dla seniorów. I edycja” organizowane w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR, we współpracy z Komendą Główną Policji.

Webinarium (spotkanie online) odbędzie się 24 kwietnia 2024 roku (10:00-12:30).

Rejestracja na webinarium CEDUR odbywa się online, tj. poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy – link do strony z odnośnikiem do formularza: https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=88338&p_id=18

Formularz zgłoszeniowy będzie dostępny do dnia, w którym odbędzie się webinarium. W przypadku zgłoszeń, które wpłyną w dniu wydarzenia, potwierdzenia uczestnictwa oraz zaproszenia na spotkanie będą przesyłane na bieżąco.

Celem spotkania online (webinarium) jest zwiększanie świadomości seniorów i ich opiekunów w zakresie aktualnych zagrożeń spowodowanych działalnością cyberprzestępców.

W celu uczestnictwa w spotkaniu niezbędne jest stabilne łącze internetowe.
W spotkaniu uczestniczyć można poprzez przeglądarkę internetową lub aplikację Cisco Webex.

Potwierdzenia uczestnictwa zostaną przesłane przed webinarium, a szczegółowe informacje techniczne zostaną przesłane po potwierdzeniu uczestnictwa oraz wysłaniu wiadomości z zaproszeniem na spotkanie. 

Udział w webinarium jest bezpłatny.

UKNF_Program_webinarium_CEDUR_dla_seniorow_i_ich_opiekunow_24_4_2024

KLAUZULA RODO.docx